Božena Němcová – 200 let od narození


    „Přála bych si narodit se znovu as za dvě stě let – anebo ještě později – neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší.“ (Božena Němcová)
   Ve dnech 4.–12. 2. jsme si na ZŠ Slovákova připomněli formou miniprojektové výuky 200. výročí narození naší snad neslavnější a mezi dětmi nejznámější spisovatelky, paní Boženy Němcové.
   Nejprve jsme v rámci hodiny informatiky zkoušeli sestavit strukturovaný životopis autorky a použít k úpravě textu nově naučené funkce. Poté jsme do sestaveného textu vložili a upravili obrázek slavné spisovatelky.
   V hodinách češtiny jsme zavzpomínali na její sběratelskou činnost a pomocí různých šifer, kvízů, obrázků i poslechu jsme si připomněli řadu pohádek, které dnes zná skoro každý.
   Se staršími žáky jsme se pustili několika aktivitami také k nahlédnutí do její povídkářské oblasti. Nesměla chybět vzpomínka na slavnou Babičku, jíž jsme věnovali své pětilístky. V nich žáci vyjádřili své asociace a vztah k babičkám, jak je většina z nás vnímá. A i když dnešní babičky ve svých 55 letech rozhodně svým zevnějškem nebývají podobné této slavné babičce z 19. století, přesto jsou i v myslích našich žáků zobrazeny jako laskavé, pečující, moudré, láskyplné či rozmazlující kuchařky, pekařky, pletařky, zkrátka ženy, které nabízí pocit bezpečí.
   Pod pokličku jsme ale nahlédli také dalším slavným ženám z knih Boženy Němcové – Divé Báře a Viktorce.
   Boženě Němcové jsme věnovali též malou výstavku u nás ve škole, kde kromě informací o slavné spisovatelce najdete mnohé práce našich žáků.

Za všechny Pavla Kotoučková