Módní přehlídka

   Dne 22. února 2018 se konal v sokolovně XI. Valentýnský ples Sušilky. Školní parlament připravil na této akci módní přehlídku, která se tentokrát nesla v duchu módy první republiky. Když se řekne první republika, většina lidí si vybaví elegantní dámy, dvorné pány a noblesní chování. Život tak nějak kulturně na výši. Ikonické ženy první republiky byly v první řadě ušlechtilé a vzdělané, s intelektem a morálními kvalitami, dbaly však i o kulturu svého těla.
   Tato móda byla velice rozmanitá a byly vykazovány první známky emancipace žen. Ženy přidávaly do šatníku mužské prvky – třeba kalhoty, kravaty a saka, což jsme nakonec mohli vidět i na našich prvních modelkách Zuzce Fialové a Emči Ryšavé. Zuzka zvolila ke svému oblečení i pánský baretek a u Emči si určitě nešlo nepovšimnout vestičky a klobouku, které byly tehdy taky velmi oblíbené. Jeden z nejdůležitějších módních doplňků pro muže byly tehdy hodinky. Obvykle byly zavěšeny na řetízku, zastrčené v kapse vesty. Ve třicátých letech je však vystřídaly dnes už běžné hodinky náramkové. Mezi další doplňky patřily například dýmky, manžetové knoflíčky, či rukavice.
   Veronika Staňková zvolila šaty na večerní příležitost a ozdobila je černou růží, učesala si prvorepublikový účes s vlnitými prameny. Monika Henková, jejíž krásné šaty pochází zřejmě z vyhlášeného prvorepublikového salónu Oldřicha Rosenbauma, model doplnila oblíbeným slamákem s růží. Monika měla kratší účes. Dvacátá léta byla vnímána jako doba zkracování. Týkalo se to šatů, sukní, ale právě i ženských účesů. Ženy tím dokazovaly svou emancipaci. Dříve se nosily hlavně dlouhé vlasy, které zdůrazňovaly půvab žen. To vystřídaly účesy sotva po ramena.
   Simona a Kateřina zvolily jako doplněk ke svým šatům dlouhé korále. Právě korále se těšily na začátku dvacátých let velké oblibě a obvykle sahaly pokud možno až po výstřih. Šanen Štěpánková a Kristýna Klimešová - elegance jejich modelů spočívala především v doplňcích, jako byla například nádherná velice něžná čelenka s peříčkem, či červené rukavičky, které bývaly nezbytnou součástí každé dámy a nesundávaly se při žádné příležitosti. Rukavičky zdůrazňují krásy části ženského těla, díky svému střihu ladně kopírují křivky ruky a opticky ji prodlužují.
   Kristýna Šafránková a Julča Siverová ukázaly, že dámy nosívaly malé kabelky, tak zvaná psaníčka, která se obvykle nosila v podpaží, a v nich nosily pudřenky, které se otvíraly jako ústřicové skořápky a zavíraly prostým zaklapnutím. Jako doplňky holky zvolily opět moderní korále, čelenky a rukavičky.
   Snad žádná dáma, která žila v době Masaryka, by nevyšla z domu, byť do obchodu bez pokrývky hlavy. Proto není divu, že klobouky jsou považovány za jeden z nejdůležitějších doplňků prvorepublikové módy. Naše modelka Martina Lukešová sladila barvu klobouku s šaty. A Natka Přibylová měla parádní stylovou čelenku s pravým peříčkem. Aneta Paděrová si oblékla černý svetřík s kožíškem ozdobený červenými korály. A ve svěžím bílém oděvu se nám představila Barča Kassaiová, která svůj model doplnila opět oblíbenou čelenkou s peříčkem. Tereza Machačová zvolila velmi originální model- hasičskou uniformu.
   Ve dvacátých letech se začínají nosit první podprsenky, což nám předvedl model Tomáš Straka, kterého doprovodily dámy Dominik Hofírek, Daniel Lokaj a Štěpán Žáček.
   Přehlídku moderovali Karolína Oujeská a Jáchym Sekanina. Děkujeme všem modelkám a modelům a také všem, kdo se na organizaci této módní přehlídky podíleli. Za zapůjčení kostýmů děkujeme paní Martině Lukešové a paní Evě Ryšavé.
  Školní parlament Sušilka