Filosofie hnutí Na vlastních nohou

     Hnutí Na vlastních nohou je uznáváno jako zcela dobrovolná humanitární a mírová organizace, v níž děti pomáhají jiným dětem. Bylo založeno Češkou žijící v Norsku - paní Bělou Jensen.
     V hnutí dnes pracují tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách, které spolupracují s dětmi na Slovensku, v Norsku, Polsku, Kanadě, … Děti malují vánoční přání a jejich prodejem v celém světě získávají finanční prostředky na pomoc nemocným a postiženým dětem v Čechách i v zahraničí. Pravidelně organizují ve školách Stonožkové týdny a různé sbírky, jejichž výtěžek pak putuje potřebným v poválečných oblastech v Bosně, Hercegovině, v Kosovu, v Iráku, ale i HIV pozitivním dětem v Thajsku a v Kambodži. Stonožka ale pomáhá i u nás - především dětem z Dětské psychiatrické léčebny v Opařanech, kterým nakoupila sportovní i léčebné vybavení, sanitku a automobil Ford Transit, dále školám postiženým povodněmi a v neposlední řadě část stonožkových peněz jde na výzkum léků proti rakovině.
     Naše škola spolupracuje s hnutím od jeho založení a vždy se aktivně podílela na jednotlivých akcích. Žáci se také zapojili do tvorby stonožkových knih, které hnutí reprezentují v celém světě, a pravidelně jsou zváni na vánoční koncert v pražské Lucerně, kde se mohou setkat nejen s kamarády z celé republiky, ale i s patrony hnutí např. Václavem Havlem, generálem Pavlem Štefkou aj.
     Ve školním roce 2007/2008 vyhlásilo hnutí Na vlastních nohou výtvarnou a literární soutěž pro žáky základních a středních škol BOJ SE ŠIKANOU. Nejlepší práce z naší školy byly odeslány a už se moc těšíme na vyhlášení výsledků, ale také na novou stonožkovou knihu, která takto vznikne.
     Další informace o hnutí naleznete na: www.stonozka.org