Rudolf II. na Zelené


   Didaktickodivadelní pořad o době Rudolfa II. a životě v Čechách v druhé polovině 16. století zhlédli žáci ZŠ Boskovice, nám. 9. května – Zelené během pátečního dopoledne 22. listopadu. V rámci projektu Faber s ním vystoupili Vladimír a Tomáš Pěnkavovi, jejichž historické programy mají ve škole dlouholetou tradici.
   Ačkoli je osobnost Rudolfa II. obecně známa, žáci se dozvěděli mnoho nových informací. Nejen o životě samotného císaře, který měl mnoho rozličných zálib, ale i o celkové situaci v Evropě, která čelila neustálým nájezdům Turků. Prostřednictvím rekvizit, kostýmů, humorného podání tehdejší češtiny a zapojení vybraných žáků do jednotlivých scének bylo vysvětleno, kdo byl renesanční kavalír, jak vypadala tehdy oblíbená španělská móda, co je facalit, femoraly, gamurra, štycle, poctivice, loktuše, otáhlice, jak se nosil korzet a krinolína, co byly kraví huby, jak probíhala školní výuka, jaká tajemství skrývá alchymistická dílna, jak vyrobit poctivý a pevný provaz…
   A co na to žáci?
- Představení bylo moc pěkné, vtipné a zábavné, ale zároveň velmi poučné, což ne každé představení umí.
- Někteří spolužáci byli vybráni, aby si zkusili tehdejší módu, dost jsme se nasmáli. Vypadali, že k nám opravdu přišli ze dvora Rudolfa II.
- Pobavilo mne, že ženy musely nosit kolem pasu takové látkové žížaly, kterým se říkalo klobásy, aby skryly své vnady před muži.
- Pan Pěnkava byl oblečený v baňatých kalhotách, měl žluté punčochy a boty s podpatkem. Jako žena by to měl horší, musel by si schovat i vlasy pod čepec, jinak by budil pohoršení.
- Někteří alchymisté byli učenci, ale jiní zase pěkní podvodníci.
- Když pistole nevystřelila, mlátili vojáci Turky obrácenou zbraní nebo ji po nich házeli.
- Habsburkové měli děti převážně jen se svými příbuznými, protože chtěli spojit vzácnou krev, aby byla ještě vzácnější. Pak na to doplatili.
- Děti mluvily ve škole latinsky, když neznaly, dostaly lískovkou a musely za trest ještě poděkovat.
- Překvapilo mě, že lidé čuchali k navoněnému kapesníku, protože se nemyli, a nosili kousek kůže, aby ze sebe odehnali blechy.
- Tomáš Pěnkava předvedl pěkné kousky s diabolem.
- Představení se mi moc líbilo a zlepšilo mi den.
 Jana Svobodová