Bible a my 2018


    To není název nějaké výstavy či výzva k zamyšlení. Je to vědomostní soutěž pro žáky základních a středních škol, kteří mají zájem setkávat se touto formou s nejrozšířenější a nejpřekládanější knihou na světě. Poznávat její hodnoty literární, kulturní, mravní i duchovní, a tak upozornit na její aktuálnost v dnešní době.
    Soutěž organizuje Základní škola Marušky Kudeříkové ve Strážnici a na její přípravě spolupracuje s odborníky z České biblické společnosti. Počet soutěžících ve čtyřech kategoriích se každý rok zvyšuje a pohybuje se v tisících. Do letošního již 26. ročníku se zapojili počtvrté také žáci naší školy.
    Z 15 úspěšných řešitelů však mohli do okresního kola postoupit jen nejlepší tři z každé kategorie. Okresní kolo proběhlo v úterý 27. listopadu na základní škole v Lysicích a naši reprezentanti se rozhodně neztratili. Nejdříve se Barborka Jakubů a Maruška Pohlová z IX.A, Anička Stejskalová a Martin Slavíček ze VII. A a Lucie Škrabalová ze VII.B cestou zastavili na kunštátském hřbitově u hrobu básníka Františka Halase. Doma jim zatím držela pěsti Eliška Aubrechtová, rovněž z IX. A, které náhlé zdravotní obtíže nedovolily soutěžit.
    Po vstupu do třídy, kde soutěž probíhala, všichni strnuli úžasem: „Zase je nás tu víc než v minulých letech. To bude boj!“ Pak už museli projít dalším vědomostním testem, z něhož vede cesta do veřejného finále.
    Do něj se statečně probojovala již zkušená soutěžící z minulých let Barborka Jakubů, která získala 4. místo v nejstarší kategorii, ostatní skončili před branami finále, ale nemají se za co stydět.
    Všichni soutěžící prokázali nejen výborné znalosti, ale i odvahu poprat se s nelehkými otázkami.
  Jana Svobodová