Hra na město vrcholí

      Žáci 6. F ze Slovákové finišují v projektu Hra na město. Během měsíců března a dubna 2017 si pod vedením třídní učitelky Pavly Kotoučkové ovšem pouze nehráli. Naopak, seznámili se s nejrůznějšími stránkami našeho města. Nejprve si v hodinách Výchovy k občanství zakreslili do mapy Boskovic místa, která by ukázali svému kamarádovi odjinud. Také jsme si řekli, jak je to se jmény v názvech některých našich ulic, a tak žáci objevili naše významné rodáky. O nich si v rámci domácí přípravy nejprve vytvořili krátké referáty a společně jsme pak na základě našich sestavených poznatků vytvořili anketu pro boskovické rodáky. Ty pak skupinky žáků oslovily přímo na náměstí TGM. A že to byl úkol nelehký, by vám mohl říci každý z nich. Žáci na vlastní kůži poznali, co je to neochota, spěch dospělých, obavy z oslovení cizí osoby, museli také cíleně užívat slušného vystupování, zdravení i děkování a v neposlední řadě nesli odpovědnost nad splněním úkolu. Nakonec se ale všem podařilo najít osobu, která by jim na pět otázek odpověděla. Z ankety jsme dostali nijak překvapivou zpětnou vazbu, že mladší ročníky již významné rodáky Boskovic neznají, sami žáci si uvědomili, proč je třeba o těchto osobnostech stále mluvit a připomínat si je.
     Následným bodem našeho projektu se staly památky. Také o nich si žáci v domácím úkolu pobádali a své závěry přednesli ostatním. Poznatky z obou úkolů – jak o rodácích, tak o památkách – nakonec zúročili ještě i v rámci Dne Země, jehož téma pro letošní rok znělo „Aktivní a pasivní místa odpočinku“. Nejprve jsme si vytvořili informační kartičky a s nimi se pak všichni společně vydali na procházku Boskovicemi. Během ní jsme dělali mnohá zastavení jak u památek, tak na ulicích našich rodáků. Každé zastavení pak provázelo čtení informačních kartiček, takže si děti vyzkoušely také roli průvodce.
     Naše kroky směřovaly od ulice Slovákovy, přes židovský hřbitov, ulici Bílkovu, židovskou čtvrť, kostel sv. Jakuba, Špidlíkovo knihkupectví, radnici, Galerii Otakara Kubína, Muzeum Boskovicka, pamětní desku Karla Absolona, Zámecký skleník, zámek, hrad, kostelík Všech svatých s hrobem Aloise Slováka, ulici Svěrákovu a poslední zastavení bylo na ulici Otakara Chlupa. Prošli jsme tedy jak místa pasivního odpočinku, tak také dvě místa odpočinku posledního.
     Vyvrcholením projektu byla návštěva Městského úřadu v Boskovicích. V rámci hodiny českého jazyka se žáci naučili psát úřední dopis – žádost – a tu pak napsali na vedení města. Žádali o přijetí, prohlídku úřadu a krátkou besedu. Velmi ochotně nám vyhověla paní místostarostka Mgr. Dagmar Hamalová, která prohlídku začala hned před budovou. Vysvětlila žákům, co je to úřední deska, po vstupu do budovy ukázala fotografie členů městského zastupitelstva, zadala žákům úkol, který měli vyřídit na podatelně.
     Následně jsme se krátce zastavili u pokladny, nahlédli jsme do obřadní síně, poté nás zavedla k tabuli slavných sportovců Boskovic a ukázala nám svou kancelář i výhled z ní. Připomněla také dětem jednotlivá partnerská města Boskovic a nakonec nás zavedla také do zasedací místnosti, kde se schází rada města.
     V zasedací místnosti pro nás měla připravenou prezentaci, ukázku různých formulářů, zodpověděla všechny naše připravené otázky a po celou dobu byla velmi vstřícná, ochotná a milá, za což jí ještě jednou patří veliké poděkování.
     Posledním doplněním projektu bude ještě prohlídka židovské čtvrti, na niž nám zatím nepřálo počasí.
Mgr. Pavla Kotoučková