Výprava za poznáním

     Můžeme v Moravském krasu vidět výra velkého? Ve které jeskyni byl nalezen bronzový býček? Poznáš nejznámější stavební památky Moravského krasu? Čím se liší netopýr a vrápenec?....
      Na tyto a mnohé další otázky hledali odpověď žáci IX.A a IX.B ZŠ Boskovice, nám.9.května pod vedením vyučujících - Jany Svobodové a Jany Formánkové - ve výstavní expozici MZM Brno v Dietrichštejnském paláci MORAVSKÝ KRAS ZNÁMÝ I NEZNÁMÝ.
      Mezitím si mohli sestavit model krápníku a uvědomit si, jak dlouho roste, poznávat a přiřadit vzorky hornin, umístit fotografie turistických zajímavostí do mapy nebo prolézat umělou jeskyní. Přitom obdivovali vzácnou prvosenkovitou rostlinu Kruhatku Matthioliho, která si tam "hověla" v malém květináči, ač je jinak v ČR k vidění pouze v propasti Macocha, kde žije podle badatelů už několik tisíc let.
      Protože všichni své úkoly splnili na výtečnou, mohli se posadit do loďky a nechat se prostřednictvím filmu svézt na ponorné říčce Punkvě.
      Pak už účastníky exkurze čekal "Špilas", tedy hrad Špilberk a jeho kasematy. Během prohlídky si každý mohl udělat vlastní obrázek, proč se tomuto místu říká "žalář národů" a jaké životní podmínky tu měli uvěznění od dob Marie Terezie až po konec 2.sv.války. Nakonec se shodli, že ani pro vyhlášené zločince typu Jana Jiřího Grassela, Václava Babinského či barona Trencka to rozhodně nebyl "fešácký kriminál" a dnešní odsouzení by s nimi určitě neměnili.
      A odradila by je návštěva kasemat od trestné činnosti? Kdoví. Naše žáky jistě neodradila od poznávání dalších zajímavých míst regionu.
Jana Svobodová