Školáci "putovali" po stopách věrozvěstů

     Pondělí 11. března 2013 bylo startovním dnem naší celoškolní hry Po stopách Cyrila a Metoděje, během níž se žáci, ale i dospělí mohli blíže seznámit s životem učených soluňských bratrů od prvních krůčků až po jejich odchod z tohoto světa a dodnes mnohými lidmi nedoceněný odkaz v podobě víry a vzdělanosti celého národa. Vždyť právě to nás tehdy pasovalo mezi nejvýznamnější národy světa. Uvědomují si to lidé dneška?
     Naši školáci teď už asi víc. Vše probíhalo následovně: mladší žáci mohli každý týden získat jedno písmeno do tajenky, když správně zodpověděli příslušnou otázku; ti starší a všichni dospělí pak podle svých vědomostí či s pomocí literatury dosazovali správná slova do herního textu, který byl po dobu hry k dispozici na stránkách školy.
     V úterý 4. června bylo dohráno. Ukázalo se, že chuť si hrát není zdaleka vlastní jen školákům, protože se zapojila i řada dospělých - rodičů, bývalých žáků, občanů z okolí. A přesně to bylo naším cílem. Někteří sice své odpovědní tabulky neodevzdali, ale doma si zahrály celé rodiny a mnohé to přivedlo k hlubšímu studiu literárních pramenů.
     Zatímco dospělým byly odměny předány průběžně, školáci je obdrželi na jednotlivých budovách základní školy. V budově na nám. 9. května - Zelené se předání placek s logem hry, které nelze nikde zakoupit, protože je speciálně pro nás vyrobila a hráčům darovala místní firma TOPNET , a záložek s věrozvěsty sestavenou abecedou zúčastnila i paní místostarostka Ing. Jaromíra Vítková, a to nejen jako zástupce města, ale také jako velmi úspěšná řešitelka herního textu, neboť se umístila hned za vítězným trojlístkem z VIII. A: Marií Kryštofovou, Martinem Staňkem a Eliškou Dokoupilovou, která ze 48 možných bodů získala 44, což je výkon hodný obdivu!
     Ale na pořadí přece tolik nezáleží. Obdivuhodný je každý účastník hry, který vytrval až do konce a potvrdil tak, že cyrilometodějská mise před 1150 lety má i dnešnímu člověku co říci.
Jana Svobodová