Přemysl Otakar II. na Zelené

      Již skoro dvacet let spolupracuje naše škola s projektem FABER, jehož tvůrci Vladimír a Ivana Pěnkavovi, pedagogicky vzdělaní, pomáhají žákům proniknout do tajemna historických událostí pomocí didaktických a divadelních technik.
      Nejinak tomu bylo v pátek 25. listopadu 2011, kdy byl ve škole ohlášen příjezd železného a zlatého krále - slavného Přemysla Otakara II. Nakonec se sice dostavil jen jeho šašek a svého pána překřtil na krále spíše "stříbrného a mírně orezlého", vzhledem k tehdejším stříbrným platidlům a značné citlivosti drátěného brnění, ale svou výmluvností a množstvím rekvizit a vlastnoručně vyrobených replik předmětů ze 13. století všem divákům přiblížil atmosféru života lidí, chudých i bohatých, v nejslavnějších časech vlády Přemyslovců.
       Přítomní žáci žasli, jak snadno mohl udatný rytíř, s výcvikem a plnou zbrojí, skončit "na prkně", třeba krkolomným pádem z koně, co všechno, dnes zdánlivě směšné a zbytečné, tvořilo jeho oděv, jak si uměl počínat při lovu, jak vznikaly nejstarší rodové erby, jak se vyráběl pergamen a jak se na něj psalo, jak nelehké bylo uspět v kuželkách a nezranit sebe ani druhé, jak při středověkém fotbalu, hraném od jedné městské brány ke druhé, šlo často o život a jak získat dobrou ženu bylo neméně obtížné jako získat ostruhy rytířské.
       Kéž by i dnes mezi lidmi platilo, že pro úsměv své paní rytíř nasadí i vlastní život při zachování ostatních rytířských ctností, aby se všem dobře vedlo. Takže kromě zobrazení dobových reálií s využitím staré češtiny a humoru nás, lidi 21. století, tento didaktickodivadelní pořad může inspirovat k hlubšímu zamyšlení.
Jana Svobodová