Celoškolní projekt Den Země
téma projektu: "Šaty dělají člověka, nebo ničí planetu?" - 23. dubna 2010


Během jednodenního projektu žáci pracovali v různých dílnách, hlavním tématem dne bylo: "Šaty dělají člověka, nebo ničí planetu?" - zaměřeno na konzumní způsob našeho života.
 
Dámská jízda aneb fashion show z materiálu naší doby
      Dámy z 8.A a 8.B se během práce v této dílně v první teoretické části, která proběhla v angličtině, zamyslely nad testem, který se týkal jejich postoje k módě, přemýšlely, co znamená slovo módní, co je vkusné, jak velký je reklamní tlak na zákazníka, působení rodičů na děti při výběru oblečení, jaký je význam barev při oblékání a jejich působení na psychiku.
      V další části si zahrály na módní návrhářky , zkusily nakreslit módní návrh oblečení a pak prakticky zrealizovat ve skupinkách. Výsledkem bylo oblečení pro slavnostní příležitost- a jak jinak v "Dámské jízdě"- svatbu : svatební šaty, smoking a šaty pro družičku, všechno samozřejmě z neekologického materiálu - plastu. Při práci se dívky zároveň zamyslely, zda nám brzy při našem životní prostředí nešetřícím způsobu života nezbude nic jiného, než se do plastu i oblékat.
Kudy projde bavlna, než si koupíte rifle?
      Žáci se seznámili s podmínkami pěstování bavlny a vlivem na životní prostředí. S pomocí mapy prošli kus cesty kudy projdou i rifle, než si je koupíme v obchodě. Na závěr si prakticky zkusili pásovou výrobu, která se velmi často používá v textilním průmyslu.
Ze starého nové a originální
Savování

       Žákyně 8. a 9. ročníku si donesly do této dílny stará trička, která už nenosí. Vytvořily si aplikace ze samolepících fólií, které na trička umístily a ředěným savem nastříkaly. Tak jim vzniklo nové originální oblečení.
Historie odívání
       Žáci se seznámili s kulturou odívání od starověku až po dnešek - obdivovali nápaditost, pestrost, ale i jednoduchost a praktičnost oděvů v jednotlivých historických obdobích. Ve skupinách si pak vytvořili návrhy trička.
Šaty dělaj´ člověka
       V dílně Šaty dělaj´ člověka, co dělá člověk s šaty se nejprve žáci seznámili v kruhu, pak se podle oblečení snažili popsat, odkud jsou lidé na obrázcích, k jaké příležitosti oblečení slouží či sloužilo. Dotazník nám pomohl zorientovat se v našem vztahu k oblečení. Po písničce J. Ježka jsme se snažili na obrázcích odhadnout povolání, věk a národnost lidí. V poslední části jsme zjišťovali u dospělých, co dělají s oblečením, když je přestanou nosit a poté jsme vytvořili prezentaci.
Džínový cestopis, manufaktura + film "Home"
       Zamýšleli jsme se nad naší krásnou a jedinečnou planetou Zemi .Dozvěděli jsme se , že i při výrobě našich triček a džínů- tedy při výrobě šatů z bavlny jsme jako lidstvo schopno ničit naše životní prostředí- znečištěním vod, herbicidy, hnojivy , ale i barvivy.
      Taky jsme si zažili trochu na vlastní kůži, jak je těm, co pracují na výrobě šatů v manufaktuře, kde za nelidských podmínek a za málo peněz pracují i děti. Co s tím my můžeme dělat?
      Na závěr jsme se podívali na část filmu HOME, který nás velmi všechny zaskočil, jak to s naší planetou za posledních pár let jde z kopce- ničení a plenění celé planety pro blaho jen malé části bohatých lidí, zatím co další- většina - strádá!!! Je to film k hlubšímu zamyšlení.
Modely z netradičních materiálů
       Žáci třídy 7.A v pěti skupinách vyráběli modely z netradičních materiálů (papír, vlna, alobal, igelit.....).Tyto modely předvedly i se slovním doprovodem v některých třídách.
Žáci 6. B navštívili střední školu
       Žáci 6. B navštívili střední školu a seznámili se s jednotlivými šicími stroji, současnou prací dívek - šití sukně. Celý postup jsme zhlédli od nákresu, střihu i vlastního šití. Potom jsme si sami vyzkoušeli přišít knoflík a musíme říct, že to byla docela legrace a není to vůbec jednoduché.
Přírodní oblečení aneb cesta do pravěku
       Vyrobit si oblečení jen z toho, co nám nabídne les, nebylo vůbec jednoduché. Ale srandy jsme si u toho užili opravdu hodně :-)
Ekologické odívání
       Žáci sestavovali modely ekologicky šetrných a nešetrných oděvů k životnímu prostředí.
Šití, pletení, háčkování
       V "tvořivé dílně si žáci zkusili vyrobit jednoduchý výrobek z bavlny - většinou ušít polštářek na elektrickém šicím stroji ( s předchozí přípravou - nákres, nástřik, nastehování, vyžehlení,.. apod.). Ti, kteří se báli o své prsty, zvolili raději základy háčkování.